Yeni Kent Merkezi

Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir; köklü tarihi, zengin kültürel yapısı ve bereketli doğal kaynakları ile ön plana çıkmakta olup kent genelindeki tarım, turizm ve sanayi girişimleriyle Ege Bölgesi’nin ekonomisine yön vermektedir. Kentin gelişimine paralel olarak modern ticari gayrimenkullere yönelik talep oluşmuş; 1973 yılında İzmir Metropoliten Alan Nazım İmar Planı ile başlayan süreç, 2003 yılında Yeni Kent Merkezi tanımıyla imar planı üretilerek hızlanmıştır. Karşıyaka, Bayraklı ve Konak ilçelerinin bir kısmını kapsayan Yeni Kent Merkezi tanımıyla 550 hektarlık alanda 2010 yılında sonra yatırımlar artmış ve modern ticari gayrimenkuller için cazibe merkezi haline gelmiştir.

Yeni Kent Merkezi’nde karma kullanıma sahip birçok yüksekyapı, adliye, sağlık kuruluşları ve kültürel alan bulunmaktadır. Yeni Kent Merkezi’nin Manas Bulvarı, Ankara Caddesi, Altınyol ve Smyrna Meydanı arasında kalan kısmı ticari gayrimenkuller açısından; Mürselpaşa Bulvarı’na komşu Halkapınar kısmı ise konut açısından tercih edilen ve niteliği yüksek konumda bulunmaktadır.

Martı Tower®, Yeni Kent Merkezi’nde Konak ilçesi ve Çınarlı Mahallesi sınırları dahilinde bulunmaktadır. Ana gayrimenkulün bulunduğu parsel; bir cephesi Şehit Polis Fethi Sekin Caddesi, diğer cephesi Manas Bulvarı’na komşu olmak üzere köşe konumludur.
Martı Tower® İzmir Metro’nun Stadyum durağına 1,100 metre (15 dakika), İzban’ın Salhane durağına 800 metre (10 dakika) mesafede olup Eshot durağı binanın Manas Bulvarı cephesine komşudur.

581 numaralı pafta, 8627 numaralı ada ve 1 numaralı parseldeki 5,617 metrekare alanlı arsada 18 katlı Sunucu Plaza ile birlikte bulunan 23 katlı Martı Tower®’ın inşaatına 2005 yılında başlanmış ve ana gayrimenkul 15 Ocak 2010 tarihinde Yapı kullanma izin belgesi alınarak ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır.
Martı Tower® yüklenicisi Megapol Group, mimari projesi Bedri Ballar, statik projesi Selim Ardalı, elektrik projesi Onmuş Elektrik, mekanik projesi Gültay Tesisat tarafından inşa edilmiştir.

 

Temel ve Betonarme

Martı Tower® bulunduğu zeminin gerektirdiği koşullara göre; parsel etrafında 457 adet 80 cm çaplı iksa kazığı, parsel içerisinde 326 adet 30 metrelik 80 cm çaplı fore kazıkla iyileştirilmiş zemin üzerine betonarme olarak projelendirilmiş ve inşa edilmiştir.

Ana gayrimenkulün taşıyıcı sistemleri; Batı Beton’da tedarik edilen C40 sınıfında beton ve Hasa Demir’den tedarik edilen S420A standardında 36 mm çaplı nervürlü demir kullanılarak projesine uygun inşa edilmiştir.

 

Bina

Martı Tower®; 21 normal kat, zemin katı ve bodrum katı olmak üzere 23 kattan oluşmakta olup binanın bodrum katı ve 2-3-4-5-6’ncı katları Yönetim Planı ile tahsisli kapalı otopark olarak kullanılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yüksekyapılar Yönetmeliği’ne uygun olarak binada Otis marka 4 adet yüksek hızlı (2.5 m/s) asansör; yangın senaryosu gereğince duman dedektörleri, yağmurlama sistemi ve basınçlama fanları; Faraday kafesi ve paratoner; hidrofor ve ortak alanları besleyen jeneratör görev yapmakta olup profesyonel yönetim ve 7/24 güvenlik hizmeti sunulmaktadır.

Martı Tower‘ın bina profilini bankalar, hukuk büroları, klinikler, bilişim firmaları ve şirket merkezleri oluşturmaktadır.

 

Bağımsız Bölümler

Portföyümüzde Martı Tower®’da çeşitli cephelerde ve katlarda 62 metrekare, 70 metrekare ve köşe konumlu 82 metrekare kullanım alanına sahip birleştirilebilir satılık ve kiralık ofisler bulunmaktadır.

Martı Tower®’da ortalama her 72 metrekarelik bağımsız bölüm alanına 1 adet kapalı otopark hakkı bulunmaktadır.

Her bağımsız bölümün içerisinde birer adet mutfak nişi ve tuvalet bulunmakta olup bağımsız bölümler kullanıma hazırdır. Hak sahipleri bağımsız bölüm dahilinde taşıyıcı sistemleri (kolonları, kirişleri, tavan ve taban dökme betonlarını) korumak koşuluyla arzu ettileri tadilatı ve dekorasyonu yapabilmektedir.